אוסטאופתיה

האוסטאופתיה נוסדה במאה ה-19 ע"י רופאים אמריקאים,
והיא תורה רפואית העוסקת בריפוי ובאבחון באמצעות טיפול ידני. טיפול זה, המבוסס על עקרונות ואנטומיה של הרפואה המערבית, מתמקד בטיפול בגורמים שיוצרים את הכאב ואת חוסר האיזון שבגוף.

גוף האדם יכול לעמוד בתלאות החיים בתנאי שכל המערכות יתפקדו יחדיו בצורה הרמונית. לגוף יש את היכולת לשמור על איזון ולרפא את עצמו. מסיבות שונות (מחלות, תאונות, בעיות כרוניות) נפגע תפקודם של איברים או אזורים מסוימים בגוף. בעיות נקודתיות אלה מקרינות על איברים סמוכים, ובסופו של דבר על הגוף כולו.

לאוסטאופת היכולת לאבחן היכן מתחילה שרשרת הפגיעות, ולטפל בבעיה מן השורש. לפגיעות במערכות השונות של הגוף דבר משותף אחד – הפגיעה בתנועתיות, ואיתה בתפקוד התקין. כך נוצר, לדוגמה, קושי וחוסר איזון בזרימת הדם ונוזל הלימפה, בנשימה, בתהליך העיכול, ובהפרשת ההורמונים. הטיפול האוסטאופתי מחזיר את האיזון והתנועתיות לאזור הפגוע וכך מחולל תהליך שרשרת של שיפור בתפקוד, תהליך של ריפוי עצמי.

ד"ר א.ט סטיל
מייסד האוסטאופתיה
1828-1917

 

שיטת טריגר פוינט

נקודות "טריגר" (יש הנוהגים לכנותם "קשרים") בשרירים הן ביסודם רקמות אשר עברו מאמץ יתר עד לדרגה אשר איננה ניתנת לשחרור באופן טבעי. רבים מוצאים שיש להם נקודות טריגר  בצוואר, בגב העליון והתחתון, ולפעמים בידיים או ברגליים. רקמות תפוסות כאלה גורמות למגוון של כאבים ואי נוחות אשר בסופו של דבר יוצרים הפרעות בשינה ובתפקוד יום-יומי, מתיחות יתר בעמוד השדרה וגם הקרנה של כאבים לאזורים אחרים בגוף. טיפול בשיטת הטריגר פוינט משמש לשחרור נקודות אלה ולעזרת שיפור אספקת הדם לאזור הפצוע.

דיקור יבש

דיקור יבש, או "דיקור מערבי" הינה שיטת טיפול הנועדה לשחרור מהיר ואפקטיבי של נקודות "טריגר". למרות שדיקור יבש כרוך בשימוש במחטי דיקור סיני, השיטה עצמה שונה לגמרי מדיקור סיני. שיטת דיקור יבש משמשת לטיפול ישיר בשרירים וגידים, ומבוססת כולה על אנטומיה מערבית בלבד, לעומת דיקור סיני המשמש באנטומיה מזרחית. הסיבה שהדיקור בשיטה זו נחשב "יבש" היא שאין הזרקה של חומרים לגוף, אלה שימוש במחטי דיקור בלבד. רופאים נוירולוגים, אורתופדים, פיזיותרפיסטים ומעסים רפואיים ברחבי העולם משתמשים כיום בדיקור יבש לטפל במגוון רחב של פציעות, כאבים וכאבי ראש.

שיטת "שחרור בפעילות מבודד"

Active Release Technique

שחרור בפעילות מבודד היא אחת מהשיטות הנפוצות ביותר כיום בין רופאים, אוסטאופתים ופיזיותרפיסטים. השיטה מאפשרת לגוף לחזור למצבו הטבעי הנינוח וכן להכינו לפעילות היומית. השיטה מבוססת על החזקת מתיחות בשילוב עם לחיצה מכוונת המופעלת ע"י המטפל. השיטה גם תואמת את הפיזיולוגיה הטבעית של הגוף לשיפור זרימת הדם וכמו כן לשיפור הגמישות של חיבורי רקמות ושרירי.

 

טיפול עצמי

טיפול עצמי, למרות חשיבותו, נזנח רוב הפעמים בטיפול מעשי. הטיפול העצמי מכיל תפריט עשיר של תרגילים שנעשים בבית לפי הנחיות שהמטופל מקבל באופן סדיר מהמטפל, בד“כ בסוף הטיפול. הסדרה מכילה תרגילים הנועדים לעזור בתהליך ההרפיה, יציבה נכונה תוך התגברות על חוסר שווי משקל וחיזוק השרירים. ע“י שימוש בתרגילים אלה המטופל יכול לשלוט בגופו ביתר קלות וכן להקל על בעיות גופניות הנובעות מכאבים.